facebook twitter instagram bloglovin
 photo toppost.png

21 września 2014

Jak dbać o pędzle? | PędzlePisałam już o pędzlach do oczu czy do twarzy, ale sprawą godną uwagi jest też to, jak powinno się te pędzle traktować, aby przetrwały jak najdłużej.

Przechowywanie 
Pędzle najlepiej jest przechowywać w kubeczku postawionym na blacie, biurku czy toaletce. Ich góry, zrobione z włosia, nie powinny się dotykać, więc jeśli Twoja kolekcja jest bardzo duża, lepiej jest mieć kilka kubeczków.

Niektórzy twierdzą, że pędzle lepiej jest przechowywać w szufladzie, aby się nie kurzyły. Nie mam pojęcia kto to wymyślił, ale wiem, że w szufladkach również jest kurz, więc na jedno wyjdzie jeśli o to chodzi. Posiadanie ich w kubku będzie znacznie praktyczniejsze, nie trzeba będzie ich szukać rano i będzie znacznie mniej zamieszania.

Następna teoria, z którą się zetknęłam, to fakt, że temperatura w łazience może sprawić, że pędzle się zniszczą. Chciałabym zauważyć, że temperatura w łazience rośnie przez maksymalnie kilka godzin dziennie, a przez 20 jest pokojowa. Nie sądzę, żeby to powietrze bardzo niszczyło, moje pędzle są w doskonałej kondycji, a stoją w kubeczku w łazience i niektóre mają nawet ponad rok.


Wymiana 
Dosyć często zadawanym pytaniem jest to, co ile powinno się wymieniać pędzle. Trudno jest ogólnie odpowiedzieć na to pytanie, bo to zależy od tego, co ile go używasz. Przykładowo, ten, którego używasz do podkładu musi być wymieniany częściej niż ten do cieni do powiek (jeśli tego drugiego nie używasz każdego dnia). 

Spróbuję jednak określić warunki w przybliżeniu. 
Ja mój pędzel do podkładu wymieniam średnio co 4-5 miesięcy; podobnie jest z tym do pudru.
Te do bronzera/różu rzadziej, bo mam ich więcej i posiadam różne do różnych odcieni różu i tak dalej, więc robię to zwykle co 8 miesięcy.
Pędzle do oczu zostają ze mną do zniszczenia, bo mam ich naprawdę sporo i nie używam ich kilka dni z rzędu.

Oczywiście, jeśli kupujesz bardzo drogie narzędzia, sztuka za kilkaset złotych, to ich trwałość jest znacznie dłuższa, mogą to być nawet długie lata, ale większość osób używa tych nieco tańszych.


Mycie 
Na początku powiem jak często i dlaczego tak. 

Pędzle mające najbliższy kontakt ze skórą (ten do podkładu cz ust) powinno się myć po każdym użyciu. One mają na sobie najwięcej bakterii czy brudu. 
Wszystkie inne pędzle, których używamy często typu ten do pudru, bronzera, różu- raz na tydzień bądź dwa tygodnie, w zależności od częstotliwości aplikowania nimi kosmetyków.

Może się wydawać, że to jest bardzo często, ale pamiętajmy o tym, że właśnie tymi narzędziami często dotykamy naszej skóry i one mają na sobie sebum, bakterie, kurz. 

Jak myć? 

Przedstawię teraz dwa sposoby. 


Sephora Daily Makeup Brush Cleaner


Specjalnymi sprejami przeznaczonymi do czyszczenia pędzli wystarczy spryskać narzędzie i wytrzeć w ręcznik. Będziemy widzieć jak kosmetyk, wraz z zanieczyszczeniami, opuszcza pędzelek. 

Plusem tej metody niewątpliwie jest to, że narzędzia można użyć kilka minut po wymyciu, gdyż sprej nie moczy nam pędzla. Jeśli ktoś nie pamiętał o czyszczeniu poprzedniego dnia, może zrobić to przed wykonaniem makijażu.
Następna metoda wymaga trochę więcej czasu, ale jest trochę dokładniejsza i nie wymaga posiadania specjalnego spreju.
Potrzebujesz kubka, delikatnego szamponu i dostępu do ciepłej wody.

Do kubka należy wlać wodę i dodać troszkę szamponu. Następnie trzeba tylko wziąć pędzel, wymieszać nim zawartość kubeczka i zostawić na 10 minut. 
Tą akcję trzeba powtórzyć jakieś 5 razy, gdyż pędzel szybko zabrudzi wodę, a wymienianie jej pozwoli na oczyszczenie.

Potem należy zostawić pędzel na ręczniku, aby wysechł, To może trwać kilka godzin, dlatego nie dasz rady zrobić tego kilkadziesiąt minut przed nałożeniem makijażu.


Może Wam nasunąć się jeszcze jedno pytanie- dlaczego szamponem, a nie mydłem? Odpowiedź jest prosta- bo to włosie. Nawet to sztuczne powinno być traktowane delikatniej. Tak, jak Twoje włosy, 


Pędzle widoczne na zdjęciach:
Elite do pudru
EcoTools do bronzera

1 komentarz:

  1. Ja swoje pędzle myję właśnie szamonem do włosów. dziękuję za przypomnienie, dzisiaj czas na mycie!

    Obserwuje i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń

 photo envye.jpg
envye blogger theme